Race details | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Dates | 25 April - 15 May | ||||||||||||||||||||||||||||
Stages | 20 + Prologue | ||||||||||||||||||||||||||||
Distance | 3,531.6 km (2,194 mi) | ||||||||||||||||||||||||||||
Winning time | 92h 07' 48"" | ||||||||||||||||||||||||||||
Results | |||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||
← 1993 1995 → |
Winner | Tony Rominger (SUI) | (Mapei–CLAS) | |
Second | Mikel Zarrabeitia (ESP) | (Banesto) | |
Third | Pedro Delgado (ESP) | (Banesto) | |
|
|||
Points | Laurent Jalabert (FRA) | (ONCE) | |
Mountains | Luc Leblanc (FRA) | (Festina–Lotus) | |
Sprints | Mauro Radaelli (ITA) | (Brescialat) | |
Team | Banesto |
|
|
|
Stage | Date | Course | Distance | Type | Winner | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 25 April | Valladolid | 9 km (6 mi) | Individual time trial | Tony Rominger (SUI) | |
2 | 26 April | Valladolid to Salamanca | 178.4 km (111 mi) | Plain stage | Laurent Jalabert (FRA) | |
3 | 27 April | Salamanca to Cáceres | 239 km (149 mi) | Plain stage | Laurent Jalabert (FRA) | |
4 | 28 April | Almendralejo to Córdoba | 235.6 km (146 mi) | Plain stage | Endrio Leoni (ITA) | |
5 | 29 April | Córdoba to Granada | 166.9 km (104 mi) | Plain stage | Laurent Jalabert (FRA) | |
6 | 30 April | Granada to Sierra Nevada | 151.7 km (94 mi) | Stage with mountain(s) | Tony Rominger (SUI) | |
7 | 1 May | Baza to Alicante | 256.5 km (159 mi) | Plain stage | Simone Biasci (ITA) | |
8 | 2 May | Benidorm to Benidorm | 39.5 km (25 mi) | Individual time trial | Tony Rominger (SUI) | |
9 | 3 May | Benidorm to Valencia | 166 km (103 mi) | Plain stage | Jean-Paul van Poppel (NED) | |
10 | 4 May | Igualada to Andorra-Arcalís (Andorra) | 205 km (127 mi) | Stage with mountain(s) | Ángel Camargo (COL) | |
11 | 5 May | Andorra la Vella (Andorra) to Cerler | 195.3 km (121 mi) | Stage with mountain(s) | Tony Rominger (SUI) | |
12 | 6 May | Benasque to Zaragoza | 226.7 km (141 mi) | Plain stage | Laurent Jalabert (FRA) | |
13 | 7 May | Zaragoza to Pamplona | 201.6 km (125 mi) | Plain stage | Laurent Jalabert (FRA) | |
14 | 8 May | Pamplona to Sierra de la Demanda | 174 km (108 mi) | Stage with mountain(s) | Tony Rominger (SUI) | |
15 | 9 May | Santo Domingo de la Calzada to Santander | 209.3 km (130 mi) | Hilly stage | Alessio Di Basco (ITA) | |
16 | 10 May | Santander to Lakes of Covadonga | 147.7 km (92 mi) | Stage with mountain(s) | Laurent Jalabert (FRA) | |
17 | 11 May | Cangas de Onís to Monte Naranco | 150.4 km (93 mi) | Stage with mountain(s) | Bart Voskamp (NED) | |
18 | 12 May | Ávila to Ávila | 189 km (117 mi) | Stage with mountain(s) | Giuseppe Calcaterra (ITA) | |
19 | 13 May | Ávila to Palazuelos de Eresma | 171 km (106 mi) | Stage with mountain(s) | Marino Alonso (ESP) | |
20 | 14 May | Segovia to Palazuelos de Eresma | 53 km (33 mi) | Individual time trial | Tony Rominger (SUI) | |
21 | 15 May | Palazuelos de Eresma to Madrid | 165.7 km (103 mi) | Plain stage | Laurent Jalabert (FRA) | |
Total | 3,531 km (2,194 mi) |
Stage | Winner | General classification | Points classification | Mountains classification | Team classification |
---|---|---|---|---|---|
P | Tony Rominger | Tony Rominger | Tony Rominger | not awarded | Banesto |
1 | Laurent Jalabert | ||||
2 | Laurent Jalabert | Laurent Jalabert | José Manuel Uría | ||
3 | Endrio Leoni | Ignacio García Camacho | |||
4 | Laurent Jalabert | Luc Leblanc | |||
5 | Tony Rominger | Mapei–CLAS | |||
6 | Simone Biasci | ||||
7 | Tony Rominger | Tony Rominger | |||
8 | Jean-Paul van Poppel | Luc Leblanc | Banesto | ||
9 | Ángel Camargo | Tony Rominger | |||
10 | Tony Rominger | Tony Rominger | Mapei–CLAS | ||
11 | Laurent Jalabert | Laurent Jalabert | |||
12 | Laurent Jalabert | ||||
13 | Tony Rominger | ||||
14 | Alessio Di Basco | Banesto | |||
15 | Laurent Jalabert | ||||
16 | Bart Voskamp | ||||
17 | Giuseppe Calcaterra | Luc Leblanc | |||
18 | Marino Alonso | ||||
19 | Tony Rominger | Tony Rominger | |||
20 | Laurent Jalabert | Laurent Jalabert | |||
Final | Tony Rominger | Laurent Jalabert | Luc Leblanc | Banesto |
Legend | |||
---|---|---|---|
Denotes the winner of the General classification | Denotes the winner of the Points classification | ||
Denotes the winner of the Mountains classification | Denotes the winner of the Intermediate sprints classification | ||
Denotes the winner of the Special sprints classification |
Rider | Team | Time | |
---|---|---|---|
1 | Tony Rominger (SUI) | Mapei–CLAS | 92h 07' 48"" |
2 | Mikel Zarrabeitia (ESP) | Banesto | + 7' 28"" |
3 | Pedro Delgado (ESP) | Banesto | + 9' 27"" |
4 | Alex Zülle (SUI) | ONCE | + 10' 54"" |
5 | Oliverio Rincón (COL) | ONCE | + 13' 09"" |
6 | Luc Leblanc (FRA) | Festina–Lotus | + 15' 27"" |
7 | Vicente Aparicio (ESP) | Banesto | + 15' 48"" |
8 | Luis Pérez (ESP) | Cavas Castellblanch | + 16' 46"" |
9 | Fernando Escartín (ESP) | Mapei–CLAS | + 16' 54"" |
10 | Alberto Camargo (COL) | Artiach-Royal Fruco | + 20' 35"" |
Rider | Team | Points | |
---|---|---|---|
1 | Laurent Jalabert (FRA) | ONCE | 243 |
2 | Tony Rominger (SUI) | Mapei–CLAS | 227 |
3 | Alex Zülle (SUI) | ONCE | 121 |
4 | Mikel Zarrabeitia (ESP) | Banesto | 117 |
5 | Pedro Delgado (ESP) | Banesto | 89 |
6 | Juan Carlos González Salvador (ESP) | Carrera Jeans–Tassoni | 83 |
7 | Oliverio Rincón (COL) | ONCE | 78 |
8 | Jean-Paul van Poppel (NED) | Festina–Lotus | 77 |
9 | Roberto Pagnin (ITA) | Navigare–Blue Storm | 67 |
10 | Paulo-Antonio Fanelli (ITA) | Carrera Jeans–Tassoni | 64 |
Rider | Team | Points | |
---|---|---|---|
1 | Luc Leblanc (FRA) | Festina–Lotus | 158 |
2 | Michele Coppolillo (ITA) | Navigare–Blue Storm | 148 |
3 | Tony Rominger (SUI) | Mapei–CLAS | 136 |
4 | Oliverio Rincón (COL) | ONCE | 99 |
5 | Mikel Zarrabeitia (ESP) | Banesto | 76 |
Team | Time | |
---|---|---|
1 | Banesto | 276h 42' 43"" |
2 | Mapei–CLAS | + 10' 01"" |
3 | ONCE | + 18' 15"" |
4 | Cavas Castellblanch | + 40' 55"" |
5 | Festina–Lotus | + 43' 32"" |
6 | Artiach-Royal Fruco | + 48' 18"" |
7 | Kelme–Avianca–Gios | + 54' 52"" |
8 | Euskadi–Petronor | + 1h 40' 24"" |
9 | Mercatone Uno–Medeghini | + 1h 51' 54"" |
10 | Recer-Boavista | + 2h 30' 44"" |
Rider | Team | Points | |
---|---|---|---|
1 | Mauro Radaelli (ITA) | Brescialat | 44 |
2 | Orlando Rodrigues (POR) | Artiach-Royal Fruco | 29 |
3 | Roberto Pagnin (ITA) | Navigare–Blue Storm | 22 |
4 | Fabio Roscioli (ITA) | Brescialat | 8 |
5 | Julio Cesar Cadena (COL) | Kelme–Avianca–Gios | 7 |
Rider | Team | Points | |
---|---|---|---|
1 | Alessio Di Basco (ITA) | Amore & Vita | 39 |
2 | Giuseppe Calcaterra (ITA) | Amore & Vita | 18 |
3 | Fabio Roscioli (ITA) | Brescialat | 11 |
4 | Michele Coppolillo (ITA) | Navigare–Blue Storm | 11 |
5 | Roberto Pagnin (ITA) | Navigare–Blue Storm | 6 |
General classification(la roja) |
Points classification(jersey verde) |
Mountains classification(jersey puntos azules) |
Young rider classification(jersey blanco) |
Team classification(clasificación por equipos) |
Combativity award |