Race details | |||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Dates | 26 April - 15 May | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Stages | 21 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Distance | 3,605 km (2,240 mi) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Winning time | 96h 07' 03"" | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Results | |||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
← 1992 1994 →+ |
Winner | Tony Rominger (SUI) | (CLAS-Cajastur) | |
Second | Alex Zülle (SUI) | (ONCE) | |
Third | Laudelino Cubino (ESP) | (Amaya Seguros) | |
|
|||
Points | Tony Rominger (SUI) | (CLAS-Cajastur) | |
Mountains | Tony Rominger (SUI) | (CLAS-Cajastur) | |
Combination | Jesús Montoya (ESP) | (Amaya Seguros) | |
Sprints | Hendrik Redant (BEL) | (Collstrop) | |
Team | Amaya Seguros |
Stage | Date | Course | Distance | Type | Winner | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 26 April | A Coruña – A Coruña | 10 km (6 mi) | Individual time trial | Alex Zülle (SUI) | |
2 | 27 April | A Coruña – Vigo | 251.1 km (156 mi) | Alfonso Gutiérrez (ESP) | ||
3 | 28 April | Vigo – Ourense | 171.4 km (107 mi) | Laurent Jalabert (FRA) | ||
4 | 29 April | A Gudiña – Salamanca | 233.4 km (145 mi) | Jean-Paul van Poppel (NED) | ||
5 | 30 April | Salamanca – Ávila | 219.8 km (137 mi) | Marino Alonso (ESP) | ||
6 | 1 May | Palazuelos de Eresma (Destilerías DYC) – Navacerrada | 24.1 km (15 mi) | Individual time trial | Alex Zülle (SUI) | |
7 | 2 May | Palazuelos de Eresma (Destilerías DYC) – Madrid | 184 km (114 mi) | Laurent Jalabert (FRA) | ||
8 | 3 May | Aranjuez – Albacete | 225.1 km (140 mi) | Jean-Paul van Poppel (NED) | ||
9 | 4 May | Albacete – Valencia | 224 km (139 mi) | Djamolidine Abdoujaparov (UZB) | ||
10 | 5 May | Valencia – La Sénia | 206 km (128 mi) | Juan Carlos González Salvador (ESP) | ||
11 | 6 May | Lleida – Cerler | 221 km (137 mi) | Tony Rominger (SUI) | ||
12 | 7 May | Benasque – Zaragoza | 220.7 km (137 mi) | Djamolidine Abdoujaparov (UZB) | ||
13 | 8 May | Zaragoza – Zaragoza | 37.1 km (23 mi) | Individual time trial | Melcior Mauri (ESP) | |
14 | 9 May | Tudela – Alto de la Cruz de la Demanda (Ezcaray) | 197.2 km (123 mi) | Tony Rominger (SUI) | ||
15 | 10 May | Santo Domingo de la Calzada – Santander | 226.2 km (141 mi) | Dag Otto Lauritzen (NOR) | ||
16 | 11 May | Santander – Alto Campoo | 160 km (99 mi) | Jesús Montoya (ESP) | ||
17 | 12 May | Santander – Lakes of Covadonga | 179.5 km (112 mi) | Oliverio Rincón (COL) | ||
18 | 13 May | Cangas de Onís – Gijón | 170 km (106 mi) | Serguei Outschakov (UKR) | ||
19 | 14 May | Gijón – Alto del Naranco | 153 km (95 mi) | Tony Rominger (SUI) | ||
20 | 15 May | Salas – Ferrol | 247 km (153 mi) | Djamolidine Abdoujaparov (UZB) | ||
21 | 16 May | Padrón – Santiago de Compostela | 44.6 km (28 mi) | Individual time trial | Alex Zülle (SUI) | |
Total | 3,605 km (2,240 mi) |
Rank | Rider | Team | Time |
---|---|---|---|
1 | Tony Rominger | CLAS-Cajastur | 96h07'03’’ |
2 | Alex Zülle | ONCE | 29’’ |
3 | Laudelino Cubino | Amaya Seguros | 8'54’’ |
4 | Oliverio Rincón | Amaya Seguros | 9'25’’ |
5 | Jesús Montoya | Amaya Seguros | 10'27’’ |
6 | Pedro Delgado | Banesto | 11'17’’ |
7 | Erik Breukink | ONCE | 17'58’’ |
8 | Melchor Mauri | Amaya Seguros | 19'53’’ |
9 | Johan Bruyneel | ONCE | 20'01’’ |
10 | Fernando Escartín | CLAS-Cajastur | 23'27’’ |
11 | Ignacio Gaston | CLAS-Cajastur | |
12 | Mikel Zarrabeitia | Amaya Seguros | |
13 | Hernán Buenahora | Kelme-Zacobeo'93 | |
14 | Luca Gelfi | Banesto | |
15 | Robert Millar | TVM-Bison | |
16 | Javier Murguialday | Amaya Seguros | |
17 | José Ramon Uriarte Zubero | Banesto-Pinarello | |
18 | Jon Unzaga Bombín | CLAS-Cajastur | |
19 | Peter Meinert Nielsen | TVM-Bison | |
20 | Francisco Javier Mauleón | CLAS-Cajastur | |
21 | Marino Alonso Monje | Banesto | |
22 | Eduardo Chozas Olmo | Artiach-Filipinos | |
23 | Arsenio González Gutiérrez | CLAS-Cajastur | |
24 | Federico Echave Musatadi | CLAS-Cajastur | |
25 | Jesús Blanco | Deportpublic-Otero |
General classification(la roja) |
Points classification(jersey verde) |
Mountains classification(jersey puntos azules) |
Young rider classification(jersey blanco) |
Team classification(clasificación por equipos) |
Combativity award |